Entrants

Thank you to all participating schools for their hard work developing inspiring mission proposals. Below is a list of all the eligible schools that participated in Phase 1, as well as the names of their team leads (* indicates a team that did not wish to share contact information). 

The challenge encourages participating schools to connect with fellow CubeSat pioneers!

Browse by state:
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
A

Alabama

  • Opelika High School (Brenda Howell)

Arizona

  • Andrada Polytechnic High School (Derek Langley)
  • Blue Ridge High School (Ryan Flaherty)
  • Cienega High School (Michael Keck)
  • Red Mountain High School (Katy Gazda)
C

California

  • Anderson Clark Magnet High School (Dominique Evans-Bye)
  • Buckingham Collegiate Charter Academy (Cari Pouchnik)
  • Costa Mesa High (Racine Cross)
  • Nevada Union High School (Justin Coyle)
  • Oak Grove High School (Matt Kwong)
D

Delaware

  • Cape Henlopen High School (William Geppert)

District of Columbia

  • McKinley Technology High School¬†(Kenneth Lesley)
F

Florida

  • Coral Springs High School*
  • McArthur High School*
  • Palm Bay Magnet High School (Rebecca Allen)
  • St. Augustine High School (Sherry Gaynor)
G

Georgia

  • Johns Creek High School (Aditya Bora)
H

Hawaii

  • Maui High School (Keith Imada)
I

Illinois

  • Barrington High School (Tom Bredemeier)
  • Du Quoin High School (Zachary Jones)
K

Kentucky

  • Louisville Ballard High School (Stephen Drawbaugh)
M

Maryland

  • Baltimore Polytechnic Institute (Logan Sampath)
  • Hereford High School (Michael Dodd-o)
  • Montgomery Blair High School (Peter Ostrander)

Massachusetts

  • Haverhill High School (Clifford Ashbrook)
  • Montachusett Regional Vocational Technical School (Richard Duncan)

Minnesota

  • Tech High School (Matthew Keil)
N

New Jersey

  • Bergen County Technical High School – Teterboro (Andreas Yanniotis, Nicholas Elefther)
  • Princeton High School (Joseph Gargione)
  • West Orange High School (Catherine Gardner)

New York

  • Freeport High School (Richard Johnson)
  • Midwood High School*

North Carolina

  • Mooresville High School (Renee Parkman)
  • Smithfield Selma High School (Angela Jenkins)
  • West Wilkes High School (Thelma Kastl)
O

Ohio

  • Butler Technology and Career Development Schools (David Campbell)

Oregon

  • Westview High School*
T

Tennessee

  • Oak Ridge High School (Kristy Hutson)

Texas

  • Coleman High School (Gary Strickland)
  • Friendswood High School (Annette Walter)
  • Graham High School (Michelle Lowrey)
  • IDEA High School (Caroline Marshall)
  • Klein Collins High School (Bradley Schuster)
  • McDade High School (Barbara Marchbanks)
V

Virginia

  • Academies of Loudoun (Curtis Herman, Octavia Williams, Trevor Barry)
  • Murray Community Charter School (Andrew Sherogan)
  • Thomas Jefferson High School for Science and Technology (Kristen Kucko)
W

Washington

  • Redmond High School (Jeffery Gehring)
  • Yakima Valley Technical Skills Center (YV-TECH)¬†(Clements See)